Środkowoeuropejskie Forum Badań Migracyjnych i Ludnościowych
w Warszawie
 

Środkowoeuropejskie Forum Badań Migracyjnych i Ludnościowych (ŚFBM) zostało utworzone w 2002 roku jako jest wspólny program badawczy szwajcarskiej Fundacji na rzecz Ludności, Migracji i Środowiska (PME), Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk oraz IOM - Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji.

Z końcem 2008 roku Fundacja PME zakończyła swój bezpośredni udział w pracach i współfinansowaniu ośrodka, w związku z tym, że jej cele (utworzenie jednostki badawczej oraz poszerzenie zakresu wysokiej jakości badań migracyjnych w Europie Środkowej / Polsce) zostały osiągnięte. Począwszy od 1.1.2009 ŚFBM kontynuuje działalność w nowych ramach instytucjonalnych. Na mocy nowego porozumienia instytucjami tworzącymi ŚFBM są: Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz IOM - Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji. ŚFBM jest zarządzane przez warszawskie biuro IOM, które reprezentuje Forum między innymi w kwestiach dotyczących zawierania umów.

ŚFBM ma następujące cele:

  1. Badanie różnych aspektów (socjologicznych, politycznych, demograficznych, geograficznych, ekonomicznych, prawnych, itp.) migracji wewnętrznych i międzynarodowych;
  2. Rozpowszechnianie rezultatów badań;
  3. Tworzenie i zapewnianie zasobów niezbędnych do badań;
  4. Utworzenie Centrum dokumentacji, specjalizującego się w problematyce migracji;
  5. Organizacja sesji szkoleniowych oraz programów związanych z problematyką migracji;
  6. Rozwijanie współpracy międzynarodowej w zakresie badań oraz rozpowszechniania wyników;
  7. Współpraca z polskimi i zagranicznymi instytucjami i urzędami oraz doradztwo w sprawach związanych z migracjami.

Obszar zainteresowań w znaczeniu geograficznym z uwagi na mandat ŚFBM skoncentrowany jest głównie, ale nie wyłącznie, na obszarze Europy Środkowej i Wschodniej.

ŚFBM specjalizuje się w interdyscyplinarnych badaniach migracji międzynarodowych w Europie Środkowej. W ośrodku prowadzone są prace z zakresu demografii, statystyki ludności, modelowania procesów migracyjnych i ludnościowych, geografii, polityki migracyjnej, socjologii oraz ekonomii.

Jako wspólny projekt organizacji założycielskich, ŚFBM ma dostęp do zgromadzonej przez nie wiedzy, a zwłaszcza do ponad pięćdziesięcioletniego doświadczenia Międzynarodowej Organizacji do spraw Migracji, głównego aktora w dziedzinie migracji międzynarodowych na skalę światową, do szerokiego dorobku badawczego Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, zwłaszcza dotyczącego obszaru Europy Środkowej i Wschodniej, oraz do rozległej wiedzy w dziedzinie demografii i statystyki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, a zwłaszcza Instytutu Statystyki i Demografii.

Od listopada 2004, ŚFBM jest instytucją partnerską Swiss Forum for Migration and Population Studies (SFM) w Neuchâtel (zobacz więcej).

W 2006 roku Forum zostało zaproszone do uczestnictwa w pracach Sieci Doskonałości IMISCOE jako członek stowarzyszony.


[Home]  [Top]